Witamy na blogu przyjaciół golfa

O golfie, zapraszam do dyskusji.

Uwalniamy golfa

Wielu z nas wie od razu że to jest gra dla niego.                                                                                                   Inni potrzebują najpierw zagrać, poczuć to coś aby zostać z nią na zawsze.

Żeby zacząć grać w golfa  w Polsce trzeba włożyć w to sporo wysiłku i pieniędzy ponieważ ilość pól do gry w golfa jest niewielka, a opłaty za korzystanie z nich są stosunkowo wysokie.

W okresie powojennym w Polsce gra w golfa była praktycznie niemożliwa.

Ze względów „słusznie politycznych” deprecjonowano ją tak, że nawet jej zasady były trudne do poznania nie mówiąc o możliwości  gry.
Dzisiaj po zmianach w naszym kraju, golf w dalszym ciągu często jest postrzegany jako sport snobistyczny.
Miniona polityczna indoktrynacja plus bariery finansowe skutecznie hamują popularyzację golfa.

Reguły golfa opracowane w najstarszym angielskim klubie golfowym i przyjmowane w formalny sposób do stosowania u nas określają np. wymagania dotyczące ubioru golfisty.                                                    Takie wymagania zapisane w regułach golfa zniechęcają wielu graczy.

Reguły które nie mają żadnego znaczenia dla sposobu czy jakości gry w grze rekreacyjnej tworzą ramy które nie zawsze są zgodne z ideą golfa rozgrywanego w naturalnych warunkach.

Podobne wymagania obowiązujące niegdyś w tenisie już dawno odrzucono chociaż byłyby pewnie bardziej uzasadnione z uwagi na rozgrywanie tej gry w obiektach nie stworzonych przez naturę.

Istotniejszym  problemem dla osoby chcącej rozpocząć przygodę z golfem są koszty związane z uprawianiem tego sportu.                                                                                                                            Poczynając od kosztów związanych z uzyskaniem tzw. zielonej karty niezbędnej do gry na polu golfowym  ( ok.1000 zł), poprzez koszty sprzętu, kończąc na opłatach za korzystanie z pola golfowego.

Wysokie opłaty są związane z kosztami ponoszonymi na  utrzymanie pola golfowego.                 Utrzymanie odpowiedniej trawy na tee, farway’e koszone nieustannie na odpowiednią wysokość,  greeny utrzymywane w jakości wykładziny dywanowej, nieustanne stosowanie sztucznego nawożenia i herbicydów, nawadanianie…
Współczesne pola golfowe przypominają tory Formuły 1 w sporcie samochodowym, które niewiele mają wspólnego z naturalnymi warunkami oryginalnego golfa.

Wracamy więc do źródeł golfa, do gry w naturalnych warunkach przyrody wykorzystując jej zasoby: rzeczki, strumienie, jary, skarpy, drzewa, „dzikie” bunkry z piaskiem.

Naturalne warunki gruntowe są wystarczającym utrudnieniem bez konieczności tworzenia sztucznych i drogich w utrzymaniu bunkrów.

Ślady pracy „kolegi” kreta traktujemy jako naturalne utrudnienie a nie rysę na nieskazitelnym farway’u czy green’ie.
Rozpoznanie naturalnych utrudnień i zagranie jak najmniejszej ilości uderzeń to prawdziwe wyzwanie dla golfisty. Tutaj ważna jest przede wszystkim umiejętność odczytywania natury, rozpoznanie utrudnień , umiejętność ich oceny  i wyboru możliwych najlepszych  zagrań.

Zostań mistrzem oryginalnego golfa!

 

Rynkówka 7 grudnia 2016 r.